Unident Group indfører Co-CEO-model for at styrke nordisk forretning

PRESSEMEDDELELSE – 20. AUGUST 2025

Carola-S_Johan-A_01C_500x385px.jpg

Unident Group, en del af Nuent, indfører en ny ledelsesstruktur med dobbelt CEO-lederskab. Fra den 1. september 2025 tiltræder Carola Sturesson og Johan Ager som Co-CEO’s for i fællesskab at lede virksomheden.

Nuent, som ejer førende dentale virksomheder i Norden (Unident Group), Benelux (Hofmeester og ADT) samt Central- og Østeuropa (J&J Group), fortsætter sin vækstrejse. Gennem sin dual-engine-strategi kombinerer Nuent lokal organisk vækst med dokumenterede synergier og en stærk M&A-historik.

Den nye ledelsesmodel afspejler Unidents ekspansion i Norden og styrker virksomhedens evne til at levere komplette løsninger til tandplejebranchen. Udnævnelsen følger Nuents 15. opkøb, det svenske tandtekniske laboratorium TL Ystad, hvilket understreger koncernens ambition om at lede konsolideringen af den europæiske dentale distributionsindustri.

”Carola og Johan har begge mange års erfaring i Unident Group med tilsammen over 40 år i dentalbranchen. Deres nye roller som Co-CEO’s styrker vores nordiske tilstedeværelse yderligere, og gør det muligt for Unident Group at give kunderne endnu hurtigere og mere fleksibel service. At overlade det nordiske lederskab i deres sikre hænder gør det også muligt for mig at fokusere fuldt ud på at drive Nuents paneuropæiske vækstplaner,” siger Adam Schatz, CEO for Nuent Group.

De tiltrædende Co-CEO’s kommenterer: ”Vi ser frem til at fortsætte udviklingen af Unident Group sammen med vores team og kunder. Med støtten fra Nuent står vi stærkt rustet til at drive innovation og skabe endnu mere værdi for tandplejeprofessionen i Norden.”

For mere information, kontakt:

Carola Sturesson
CEO, Unident Group 
E-post: carola.sturesson@unident.se

Johan Ager
CEO, Unident Group 
E-post: johan.ager@unident.se

 

Unident_Logo 200x31.pngOm Unident
Unident har siden 1992 udviklet professionel tandpleje med innovative løsninger. Virksomheden er en førende nordisk aktør inden for dentale tjenester med et komplet udvalg af produkter, der omfatter dentale forbrugsvarer og udstyr, digitale løsninger, laboratorietjenester, IT & software samt relaterede tjenester. Med fokus på digitalisering, innovation, kvalitet og tæt partnerskab med kunderne, støtter Unident tandplejepersonalet i Sverige, Norge, Finland og Danmark. Virksomheden kombinerer lokal ekspertise med international rækkevidde for at levere helhedsløsninger, der forbedrer kliniske resultater og operationel effektivitet. Unident er et datterselskab til Nuent Group AB.

Om Nuent GroupNuent_Group_Logo_RGB_Black.png
Nuent Group AB er moderselskab til Unident AB og en førende europæisk dentaldistributør. Nuent har ledende positioner i Norden, Benelux og CEE samt tilstedeværelse på flere andre europæiske markeder, hvor Tyskland, Østrig og Frankrig er de mest fremtrædende. Med fokus på langsigtet værdiskabelse understøtter Nuent Group væksten og udviklingen af innovative virksomheder, der forbedrer sundhedsvæsenets kvalitet og effektivitet. Gennem sin portefølje fremmer Nuent Group samarbejde, operationel effektivitet og bæredygtig ekspansion i regionen. Nuent Group er majoritetsejet af Triton, et førende private equity-selskab.