Dentsply

Palodent 360 Circumferential Matrice, Intro Kit, 1 sæt

Varenr.
659607
Lev. Varenr.
659607
Enhet
48 stk

Indeholder 48 stk. i alt fordelt således: 8 x 4,5 mm, 24 x 5,5 mm, 16 x 6,5 mm.

Palodent® 360s innovative design og den integrerede strammer hjælper med at opnå optimal kontakt og anatomisk naturlige konturer, alt sammen med blot et vrid med fingrene. Ingen store tilbehørsinstrumenter kræves, hvilket giver effektivitet, nem placering, bedre adgang, frit udsyn til operationsfeltet og større patientkomfort. Palodent® 360 er kompatibel med alle almindeligt anvendte dentale kompositter, adhæsiver, ætsgel, amalgamer og andre Dentsply Sirona Class II Solution-produkter. Kompatibelt med Palodent® V3 system fra Dentsply Sirona.
For bedre restaureringer, hurtigere og nemmere end du nogensinde troede var muligt.

  • Palodent® 360's prækonturerede båndkrumning sikrer, at restaureringen skaber brede kontakter i midten af ​​tanden for at reducere risikoen for madfælder og tilbagevendende caries. Kombiner den med Palodent® V3-kiler for en fremragende forsegling.
  • Palodent® 360 genskaber konturerne, og kilen giver en tæt forsegling i bunden af ​​den proximale boks.
  • Drej blot den integrerede fingerhjulstrammer for at stramme og løsne båndet. I modsætning til andre cirkumferentielle matricesystemer er der ikke behov for separate, klodsede retainere, der blokerer synsfeltet. Med hurtig og nem placering hjælper Palodent® 360 med at skabe minimalt refleks efter restaureringen og reducerer behovet for lang efterbehandlingstid.
  • Det prækonturerede matricebånd er nemt at placere, fjerne, stramme, løsne og justere. Når det bruges sammen med Palodent® V3-retineringsringen, kan man få midlertidig adgang til trange interproximale mellemrum, og Palodent® V3-kiler beskytter gingivale papiller og forsegler ved gingivalkanten.
  • Palodent® 360 kan placeres på en lang række forskellige steder på de posteriore tænder. Uanset placeringen opretholdes synsfeltet og instrumenttilgængeligheden.

Video