Provicol QM Plus, QickMix sprøjte, 1 x 5 ml
- Varenr.
- 1098
- Lev. Varenr.
- 1098
- Enhet
- 5 ml
Inkl. tilbehør.
Provicol® QM Plus er en eugenolfri midlertidig cement med calciumhydroxid til midlertidig cementering af provosoriske kroner og broer m.m.
"QM" henviser blot til, at produktet kommer i en QuickMix sprøjte.
Takket være QuickMix-sprøjten kan Provicol® QM Plus bruges hurtigt uden blandingsfejl eller bobler og kan påføres direkte på tanden eller emnet.
Provicol® QM Plus har de samme egenskaber og fordele som de andre Provicol-produkter, men tilbyder derudover en endnu højere klæbestyrke. Provicol® QM Plus er måske det yngste skud i familien, men det er også det stærkeste: Takket være sin højere styrke er det optimalt egnet til cementeringssituationer, der kræver ekstra vedhæftning: for eksempel ved cementering på korte og/eller små tandkerner og i tilfælde af utilstrækkelig retention mellem den midlertidige restaurering og tandkernen.
- Kan bruges til mange forskellige tilfælde af midlertidig cementering
- Indeholder ikke eugenol og er derfor ideel til brug før adhæsiv cementering med kompositmaterialer
- Indeholder calciumhydroxid der fremmer dannelsen af tertiær dentin og har en bakteriostatisk effekt
- Overskydende materiale kan hurtigt og nemt fjernes
Indikationer:
- Midlertidig cementering af inlays, onlays, kroner, partielle kroner og broer
- Midlertidig obturation af små enkeltstående kaviteter